Mass effect, pro mě jedna z nejlepších sci-fi herních sérií co jsem kdy hrál. Není tedy divu, že jsem se těšil na Andromedu jako pes na páníčka. Kámen úrazu byl ten, že hra nebyla lokalizována do češtiny. To si myslím, že předchozí 3 díly byly, jelikož jsem je hrál hned po vydání. Naštěstí se tvorbě češtiny začal věnovat web lokalizace.net. Čekání to bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Jelikož jsem do té doby přečetl spoustu recenzí,komentářů a shlédl mnoho videí, neočekával jsem nic převratného. Ba naopak jsem čekal, že to bude podle kritiky propadák. Ale co se nelíbí jednomu, může se líbit druhému. Proto jsem se do hry pustil bez předsudků.

 V kostce o co tedy v MEA jde? V průběhu třetího dílu, kdy se v galaxii mléčné dráhy zdá vše ztraceno a hrozí ji zkáza, se aliance rozhodne vyslat zástupce lidstva na průzkum neznámé galaxie Andromeda. Její vzdálenost od Země je tak obrovská, že posádka a vybraní vyvolení kolonizátoři jsou uloženi do kryospánku. Po šestistech letech se probouzíte v cíli v hvězdokupě Heleus. Shodou okolností se z vás stává ,,Průzkumník" - důležitý článek mezi rasami z mléčné dráhy a obyvateli planet v galaxii Andromeda. Vaším úkolem je zajistit obyvatelnost planet a soužití s místními obyvateli.

 Na své pouti Vás bude doprovázet několik společníků. K cestování mezi jednotlivými planetami využijete hvězdnou loď Tempest a k pohybu na planetách můžete použít planetární vozítko Nomad. To můžete v průběhu hry různě vylepšovat. Na své mise si můžete sebou vzít vždy dva společníky. Mise se dělí na hlavní linii příběhu, kterou doplňují mise v Heleu a mise společníků. Dále jsou k dispozici různé úkoly které dokreslují atmosféru. Tím vším jsem se prokousal až za neuvěřitelných 169 hodin.

 Ačkoliv hra nemá moc společného s předchozími díly je na první pohled vidět, že se hráč nachází v Mass effectu. Grafické zpracování nijak nevybočuje z předchozích dílů. Všechno je pořád tak nějak víc barevné. Ovládání je také podobné a vše se hýbe krásně plynule. Co se změnilo je HUD zobrazení. Co jsem si dále všimnul, tak už není možná hlubší interakce se členy posádky. Snad jediné možné je určit kam si mají stoupnout nebo vás následovat. Planet je několik desítek ovšem přistát na všech a pohybovat se po nich nelze. Takže ve výsledku navštívíte asi jen 7 planet a pár vesmírných lodí.  Ostatní planety slouží jen k těžbě surovin popřípadě jako naleziště různých vraků lodí a všemožných anomálií. Zajímavostí je, byť se planety nachází v jiné galaxii nestřídá se na nich noc a den. Zklamáním je pohyb mezi planetami. Trvá totiž nepohodlně dlouho a pokaždé musí hráč sledovat několik videosekvencí než se dostane do cíle. To bylo pár neduhů. Ale která hra je nemá? Když se přes ně přenesete, tak zažijete docela příjemné dobrodružství plné akčních přestřelek, různorodých misí, důležitých rozhodnutí, překvapivých zvratů a spoustu dalších zajímavých věcí.

Mě se hra líbila a po celou dobu jsem se slušně bavil.

( System requirements )  ( Video )  Ukázka Screenshots