Příběh postapokalyptické akční hry Metro 2033 se odehrává, jak již samotný název napovídá, v moskevském metru roku 2033. Svět byl zničen třetí světovou válkou, kdy se lidstvo rozhodlo se téměř vyhladit jadernými zbraněmi. Jako jediné místo pro několik tisíc přeživších se tak nabízely tunely metra. Zdevastovaný a radiací zasažený povrch je domovem zmutovaných zvířat a lidí, kteří mají jediný smysl své existence. A tím je likvidace zbytku lidské rasy.

Hrajete za Arťoma - obyvatele stanice VDNCh, která je neustále napadána mutanty a novou temnou rasou tzv. Temnými. Jednoho dne se ve stanici objeví Lovec. Ten Vám sdělí, že pokud se nevrátí z poutě za Temnými musíte se vydat do hlavní stanice Polis pro pomoc. Lovec to samozřejmě nezvládne a tak začíná Vaše dobrodružství za záchranu stanice a postupem času i za záchranu lidstva. Sbalíte si tedy svých pár švestek v podobě revolveru s pár naboji a vyrazíte. Ze začátku Arťoma, který za celý život nevytáhl paty ze stanice, doprovodí průvodce Bourbon. Seznámí ho se situací v tunelech a poradí jak nejlépe přežít.

Ovšem to hlavní se naučíte jak jinak než sami postupem hry. Zjistíte, že na mutanty nejlépe platí brokovnice a plamenomet a pokud je jich větší množství je nejlepší volbou vhodit mezi ně váleček dynamitu. Co se týče lidských protivníků z frakcí komunistů a nacistů je nejlepší volba zásah do hlavy. Zbraně sebou můžete mít maximálně tři, přičemž různé typy zbraní využívají různé náboje. Ty jsou ve světě tunelů a chodeb využívány ne jenom jako střelivo, ale zároveň také platidlo. Při výběru zbraní je dobré používat takové zbraně aby se lišili střelivem. Protože, když ponesete 3 zbraně do nichž lze využít stejnou munici po chvíli se vám stane, že až vystřílíte jednu zbraň nemáte automaticky náboje i do těch ostatních. Mě se vyplatilo nosit revolver, útočnou pušku a brokovnici, kterou jsem k závěru hry vyměnil za plamenomet. Zbraně jdou navíc ve stanicích různě upravovat a tím u nich zvýšit přesnost, kadenci i sílu.

V některých částech hry lze lidské protivníky likvidovat potichu pomocí tlumiče nebo vrháním nožů. K tomu pomůže i vypnutí petrolejových lamp, generátorů nebo rozstřelení halogenů a potom už jde s nočním viděním vše hladce. Mezi vybavení patří i svítilna, kterou je nutné, stejně jako noční brýle nabíjet ruční nabíječkou. Je dobré si dávat pozor na nastražené pasti v podobě natažených drátů na jejichž konci jsou výbušniny. Také nepřehlížet zavěšené plechovky, které nepřítele hlukem upozorní na nezvaného hosta. Pokud už jste v přestřelce můžete rozstřelit svítící petrolejku. A pokud je váš cíl poblíž bude zasažen hořícím petrolejem a usmažen za živa.

Jestli si myslíte, že celou hru budete prolézat jen klaustrofobní metro jste na omylu. Podíváte se totiž také na povrch do samotných trosek Moskvy. Abyste přežili je nutné nosit plynovou masku s filtry. Ty mají standartní výdrž pět minut a  po té si jej musíte vyměnit, jinak je s Vámi ámen. Ne všechny filtry jsou nové a tak narazíte i na ty co mají menší životnost. Taktéž si musíte chránit samotnou masku. Při přestřelkách se snadno roztříští a to pak máte pár vteřin na to najít jinou. Ovšem to se ve většině případech už nepovede a tak vás hra vrátí na předem automaticky uložený savepoint. Navíc venku je to nebezpečnější než v tunelech. Mutanti útočí nejen z země, ale i ze vzduchu. V rozvalinách a ruinách se navíc těžko hledá cesta do bezpečí a tak pokud vás nezabijí nepřátelé, chcípnete jednoduše na udušení. Na povrchu se lze schovat do zničených autobusů kam se mutanti většinou nedostanou a likvidovat je odtud. A tak stejně jak jste si po dlouhém prolézání tunelů přáli vylézt na povrch a spatřit oblohu, tak se po pár minutách strávených pod ní, budete chtít zase vrátit rychle zpátky.

Jako zajímavá mi přišla mise, kde zachráníte malé dítě, které vám vleze za krk a Vy jej musíte dostat k matce do bezpečí stanice. Pohyb je najednou pomalý a plouživý. Ochránit tak malého chlapce je tedy velice ztíženo. V průběhu hry si vede Arťom deník, který dokresluje příběh Metra 2033. Jako perličky k pobavení bych zmínil upalování pavučin s odpornými pavouky nebo možnost se v Polis u baru slušně opít :) Ovšem interakci toalet zde nečekejte :)

Hra je poměrně krátká a dohrání trvá okolo 10-ti hodin. Pokud se rozhodnete prozkoumat každou škvíru tak se délka hry může protáhnout třeba na 16 hodin jako v mém případě. Metro 2033 Redux je předělávka původní hry z roku 2010. Autoři se zde zaměřili na vylepšení grafického zpracování a celkové hratelnosti. Studio 4A Games odvedlo slušnou práci, která určitě stojí za vyzkoušení.

( System requirements )  ( Video )